Dajme si budíček, Európa!

Autor: Robert Bestro | 8.8.2016 o 13:20 | Karma článku: 10,22 | Prečítané:  9306x

Často sa otvorene zamýšľam nad tým, kam vývojom nášho zmýšľania z bezpečnostného hľadiska smerujeme a v koho záujme si osvojujeme ultramoderné myšlienky a to bez akéhokoľvek zamýšľania sa nad následkami. 

Dnešný ideologický mainstream škodí spoločnosti v Európe. Je to vlastne záver, ktorý vyslovujem hneď na začiatku a to pre lepšie pochopenie toho, čo nasleduje. Naše zmýšľanie nás totižto momentálne privádza do menšej bezpečnostnej záhuby. Ak sa pozrieme na spoločnosť z racionálneho pohľadu, zistíme, že sa do nás rôzne autority a médiá snažia vtlačiť pár jednoduchých myšlienok. V prvom rade „musíme“ brať západ ako vzor a návod pre modernú existenciu. Všetko čo je západné, je pokrokové, no naopak, slovo východ pre drvivé množstvo mladých ľudí znamená nepokrokovosť, starodávnosť a najmä komunizmus. Na ekonomických školách sa ďalej učíme, že všetko kapitalistické je dobré a všetko, čo sa snaží nemyslieť len na čísla, ale aj na sociálnu stránku spoločnosti, je neefektívne a hlúpe. V poslednej dobe nám naviac z extra moderného západného kapitalistického sveta chodia „príkazy“ byť otvorenou krajinou a to aj za cenu bezpečnosti vlastných občanov, čo je naozaj absurdné.

A tak sa nachvíľu pristavme pri migračnej politike. Z môjho pohľadu sme krajinou, ktorá je v pozícii, kedy má pomáhať slabším... ale pustiť si výrazne odlišnú kultúru na územie európskej krajiny, to mi príde ako samovražda. Sú aj oveľa bezpečnejšie a podľa môjho úsudku múdrejšie cesty. Inak povedané: treba riešiť príčinu a zmierňovať následky. Ak konflikty, ktoré spôsobujú príliv migrantov nebudú vyriešené, tak sú nejaké kvóty len kozmetickou úpravou a viac menej náplasťou pre oči verejnosti. Málokto si však uvedomuje, že v prípade konfliktov, pred ktorými utečenci utekajú, si treba zodpovedať niekoľko základných otázok: Kto je menšie zlo a s kým treba tým pádom spolupracovať? Koľko sme ochotní investovať do mieru v inej časti sveta? Ak NATO odmieta konať, prečo nevytvoriť armádu EÚ presne na takýto druh misií? Prečo NATO nechce konať (muselo by obnoviť svoj článok 5, avšak to pri troške chcenia až také náročné nie je)? Je demokracia uchopiteľná v niektorých kultúrach? (ja si myslím, že nie).

Problémom a zároveň odpoveďou na veľa nezodpovedaných otázok vyššie je komplikovaná pozícia Ruska... vlastne pozícia, do ktorej ho západ v očiach verejnosti stavia. Namiesto toho, aby sa veľké krajiny spojili proti terorizmu, tak riešia svoju vzájomnú nepriazeň cez rôzne oblasti vrátane športu, čo je naozaj neokázalá hanba. Ak chce západ bojovať proti terorizmu, prečo preboha rieši Rusko a nie terorizmus? A ak už tomuto veľkému západu nestačia hlasné budíčky v podobe atentátov, tak čo ho postaví z hlbokého spánku spôsobeného americkou uspávankou?

Vyskúšajme však veriť, že celkom dobré postoje V4 k momentálnym európskym bezpečnostným problémom začne zdieľať viac krajín a že Merkelová už nebude ľudí vítať, ale odprevádzať. Inak sa tento príbeh asi veľmi pozitívne neskončí... tí múdrejší to vedeli už na začiatku, tí druhí to zisťujú až dnes... tretia kategória je logicky najkritickejšia a ešte stále veľmi rozšírená. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Prvá debata: Trump kričal, klamal... a prehral

Podľa prieskumov aj komentátorov vyhrala prvú prezidentskú debatu Clintonová.

KOMENTÁRE

Trump vždy bude mať problém viesť dlhšiu a hlbšiu debatu. O hocičom

Nechal nevyužité viaceré silné útoky.

BLOG TRANSPARENCY INTERNATIONAL

Primátor Nesrovnal odhalil o plytvaní až príliš

Na detaily však podľa neho verejnosť nemá právo, lebo by mohli poškodiť meno firmy.


Už ste čítali?