Parlament nie je cirkus, taká je realita

Autor: Robert Bestro | 5.9.2016 o 15:11 | Karma článku: 10,20 | Prečítané:  4961x

Voličská pozornosť sa čoraz väčšmi upriamuje na neštandardné politické subjekty, ktoré pôsobia na politickej scéne deštruktívne z pohľadu parlamentnej kultúry. 

Osobne neviem, kde sa stratilo to dedičstvo, ktoré nám zanechal napríklad rímsky senát. Vtedy bola rétorika a schopnosť vyjadrovať sa vecne, presne a často aj v krátkosti najväčšou zbraňou politika. Na tú dobu kultivované správanie bolo taktiež jedným z pilierov jeho práce. A nakoniec – senátori si do svojej práce nechodili oblečení tak, ako ich práve v to ráno napadlo.

Prenesme sa teda do 21. storočia na Slovensko. Do hry sa dostávajú rôzne zvláštne subjekty, ktoré so slušnosťou a kultúrou nemajú nič spoločné. Nie že by všetci ostatní boli slušní (to vôbec), ale svoj charakter politici smerom k nám voličom prejavujú v prvom rade svojim zovňajškom, správaním a vystupovaním. A tu najmä v prípade poslancov za opozičné OĽANO (ale aj pár iných napríklad zo SaS) naráža kosa na kameň. Nie som zástancom diktatúry v parlamente, avšak ako sa hovorí, poriadok musí byť.

Nikto neodopiera poslancom právo vyjadriť sa, ani nič podobné. Ak im nepostačí čas, ktorý budú mať, vždy si môžu usporiadať tlačovú konferenciu, na ktorej uvedú väčšie podrobnosti. Podstatou však je, že jeden politik zastupujúci tisícky občanov by sa mal vedieť vyjadriť k téme jasne, vecne a v priebehu niekoľkých minút. Môžem s čistým svedomím vyhlásiť, že vo väčšine parlamentov v Európe to funguje presne takto. Nie je to obmedzovanie demokracie ani nič podobné. Dôležité však je, aby politik vedel pracovať aj bez toho, aby si pred poslancov nosil kulisy ako v bábkovom divadle a zároveň vedel svoje myšlienky vsunúť do určitého časového rozmedzia. Ak to nejaký politik nedokáže, pravdepodobne by si mal zaplatiť pár mediálnych tréningov.

K dôstojnému vystupovaniu taktiež patrí aj dôstojné obliekanie sa. Stavbár nemôže chodiť na stavbu v plavkách a futbalisti hrajú v dresoch a nie v hocijakých tričkách. Rovnako tak by poslanec NR SR nemal chodiť do parlamentu v tričku ako keby prišiel z diskotéky. Znova opakujem, ak chce svoje nepochybne krásne tričko tak veľmi potrebuje ukázať verejnosti, môže tak učiniť na vlastnej tlačovej konferencií, ale mimo parlamentnej pôdy.

Vyššie uvedené fakty sú v Európe za normálnych okolností považované za samozrejmosť. U nás sme sa doteraz takýmito banalitami zaoberať nemuseli, avšak pár šašov si takéto opatrenia vyslovene pýta. Je teda jedno, či je niekto z opozície, alebo z koalície... podstatné je, aby sa pozícia poslanca národnej rady nedegradovala, lebo aj parlament predsa musí mať určitú úroveň. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Pred Zalom opustili Smer viacerí zakladatelia

Europoslanec Boris Zala zo Smeru požiadal o prerušenie členstva. V strane sú z neho sklamaní a vyťahujú jeho plat v Bruseli.

TECH

Europa má obrovské gejzíry. Život môžeme hľadať bez vŕtania

Vedci pozorovali možné vodné gejzíry.

TECH

Veterinári: Nekupujte mopslíkov a buldočkov, trpia stále viac

Rozsiahle kríženie zväčšuje zdravotné ťažkosti.


Už ste čítali?