Veľký summit lídrov EÚ sa blíži

Autor: Robert Bestro | 14.9.2016 o 18:14 | (upravené 14.9.2016 o 18:21) Karma článku: 10.02 | Prečítané  17282-krát

Ani sa nenazdáme a máme tu pravdepodobne najväčšiu diplomatickú udalosť v histórii SR. V našom hlavnom meste sa stretnú lídri členských krajín EÚ. 

Predsedovia vlád, prezidenti, jednoducho lídri krajín, sa v Bratislave stretnú za účelom prediskutovania posledných mesiacov a budúcnosti pôsobenia EÚ. Táto veľká udalosť si logicky vyžaduje aj určité opatrenia slúžiace pre zabezpečenie hladkého priebehu summitu a bezpečnosti zúčastnených lídrov. Preto som jeden z tých, ktorých nehnevajú hlásené opatrenia a obmedzenia, ktoré v piatok nastanú. Som skôr hrdý, že naše hlavné mesto môže hostiť summit na takejto vysokej úrovni.

Taktiež som rád za postoj väčšiny opozičných poslancov k tejto veci. Hovorím najmä o uznaní Richarda Sulíka, ktorý sa sám vyjadril, že naše predsedníctvo a jeho priebeh vníma veľmi pozitívne a oceňuje vysokú mieru pripravenosti našich zástupcov a úradníkov. Summit lídrov EÚ predsa len nie je témou, na ktorej by sa mali naši politici hádať. Práve naopak, aspoň v týchto dňoch by mali byť súdržní a ťahať za jeden povraz.

Na summite sa bude preberať viacero tém, avšak asi najviac vyčnieva to najpodstatnejšie, čo teraz EÚ trápi: je to bezpečnostná situácia a hospodárska politika. Tieto dve témy spolu súvisia viac, ako by sa na prvý pohľad zdalo. Priznám sa, politika EÚ mi nie je v každom bode sympatická, ale v poslednej dobe oceňujem viditeľné upustenie od plánovaných prísnych migračných kvót, ktoré by pre jednotlivé krajiny znamenali diktát. Okrem toho je pre mňa osobne pozoruhodné odmietavé stanovisko EÚ k dohode TTIP, ktorá mala prebehnúť medzi EÚ a USA. Taktiež som prívržencom názoru, že táto dohoda tak, ako bola navrhnutá zo strany USA, nie je pre EÚ výhodná a nemôže byť v podobnom znení v žiadnom prípade prijatá. Očakávam teda, že sa tieto dobré kroky na summite lídrov EÚ len potvrdia a EÚ aspoň v tejto téme nebude pôsobiť ako poslíček USA.

Na piatok sa teším a to aj napriek tomu, že sa aj mňa ako obyvateľa Bratislavy týkajú chystané opatrenia. Vo veľkých mestách sú však v prípade veľkých udalostí podobné opatrenia bežnou záležitosťou a obyvatelia majú pre ne pochopenie. Tak, milí Bratislavčania, majme aj my! 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Rodák z Martina: Byť gayom na Slovensku vyžaduje odvahu

Comming out bola v jeho živote nádherná chvíľa, tvrdí Peter Karpo Prince. Dnes je ženatý, s manželom žijú v Tel Avive a rozhodli sa pre dieťa.

KOMENTÁRE

Politikov zaujíma len chrumkavé sústo v alobale

Problémom Slovenska nie sú len netransparentné dotácie na hnedé uhlie.


Už ste čítali?